“ЗУНР: відомі й невідомі сторінки боротьби українського народу”

Для когось остання ніч жовтня — привід погратися в містику, а для когось — згадати про славні події більш ніж столітньої давнини. 1 листопада 1918 року значна частина України зробила крок у бік унітарної держави. Тож що таке листопадовий чин і чому нам усім варто знати та відзначати цю дату? Певно, всі ми знаємо, що цей осінній день є символічним у пам’яті українців. Цього дня українська нація довела, що вона сильна, а листопадовий чин – це незворотній початок великої незалежності та перемоги. Саме 1 листопада 1918 року у Львові українці Галичини взяли владу в свої руки і почали творити незалежну державу ЗУНР. Згодом уряд ЗУНР переїхав до Станіславова (тепер Івано-Франківська). З 1 січня до травня 1919 року місто було столицею ЗУНР, яка  увійшла в історію як героїчний епізод у боротьбі українського народу за незалежність, вільний та демократичний розвиток.

01.11.2022 року о 14:00 у приміщенні читального залу ЦБ (вул. П. Орлика, 5) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради відбувся урок державності “ЗУНР: відомі й невідомі сторінки боротьби українського народу” (до Дня Державності на західноукраїнських землях).

Гість заходу Івано-Франківський письменник і краєзнавець Василь Бабій коротко розповів, що ж таке листопадовий чин. Присутні на заході члени  “Клубу золотого віку”  дізналися, що це — повстання у Львові понад сто  років тому, про яке вранці 1 листопада сповістили оголошення на стінах будинків Львова. Над Ратушею вперше в історії майорів жовто-блакитний прапор. Епоха правління династії Габсбурґів та панування Австро-Угорщини завершилася остаточно.     

Своїми роздумами про значення цієї події поділився з присутніми кандидат філологічних наук. Заслужений працівник культури України, літературний критик, літературознавець, есеїст Євген Баран. Він наголосив, що українці заявили про себе всьому світові як окрема нація, значно підвищився рівень національної свідомості тогочасного українського народу. Ми здобули досвід державотворення, який міцно вкоренився в історичну пам’ять і став надбанням наступних поколінь борців за Українську державу. 
Мойсишин Василь Михайлович, український вчений, доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри вищої математики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2017). Академік Української нафтогазової академії (1999), дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка  (2009), академік АН вищої школи України розповів цікаві факти про становлення ЗУНР.
Український поет і заслужений журналіст України Гаврилович Іван Михайлович розповів присутнім про історію вивчення листопадового чину.

Ще один гість, калуський письменник Дмитро Іванців провів паралелі між подіями листопадового зриву і сьогоденням.

І насамкінець, молодий поет, студент третього курсу поділився роздумами про те, як важливо вивчати історію щоб не повторювати помилок минулого.

Бібліотекар  читального залу Каретнікова Н.В. провела  перегляд нової літератури “ЗУНР: відомі і невідомі сторінки боротьби українського народу”,  на якій читачі мали змогу ознайомитися із книгами означеної тематики, переглянути літературу про події 1918-1919 років біля тематичної книжкової виставки.

Відповідальні за підготовку і проведення працівники читального залу.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top