Показовий захід “Тобі розкаже сива давнина, як край наш жив, боровся, розвивався”

Село моє, мій дивосвіт –
колисочка подій,
Лишило ти глибокий слід
у пам’яті моїй.
Все найдорожче зберегло,
що діялось-було
Моє найглибше джерело –
село, моє село.
27 листопада 2024 року у бібліотеці-філії №22 (с. Тисменичани) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради відбувся показовий захід «Тобі розкаже сива давнина, як край наш жив, боровся, розвивався» Для кожної людини найдорожчий той край, де вона народилася, звідки пішла у світ. Для усіх нас найдорожче, найкраще у світі наше рідне село. У кожного свої спогади про село, але всі вони змушують нас посміхатися, вірити в краще, любити свій край і цінувати. Бібліотекарка Галина Кушнірчук поділилася захопливою розповіддю про історію села Тисменичани та його розвиток від часу заснування до сучасності. Особливу увагу вона звернула на місцеві святині, які є невід’ємною частиною духовної спадщини громади. Не менш цікаво було дізнатися про традиційний одяг односельців, зображений на старовинних фотографіях, які стали справжнім відображенням культури та побуту минулих поколінь. Поділилася яскравими деталями про колоритні весілля, які колись відзначалися в селі. Особливий акцент було зроблено на сценку, яка відтворювала традиційний обряд збору молодої до шлюбу. Це дійство оживило атмосферу минулих часів, демонструючи народні звичаї, пісні та обряди, які передавалися з покоління в покоління.

До біббліотеки завітали колеги – завідувачки бібліотек та керівництво МЦБС на показовий захід – краєзнавчу мандрівку.  Спочатку завідувачка зробила екскурсію бібліотекою, а потім в просторій читальній залі розпочалась віртуальна мандрівка з хвилини мовчання за загиблими героями України. Увесь захід був поділений на блоки і кожний блок підсилений презентацією із фотографій  або відео. Розпочалась розповідь про розташування села, водні ресурси, походження урочищ, кутів. Презентація «Краєвиди природи» показала мальовничу красу рідного краю. Присутні послухали розповідь від часу заснування села до сучасності. З цікавістю дізнавалися з фотографій про старовинний одяг односельців, побут та звички. Духовна спадщина села заслуговує окремої уваги, бо тут збереглося багато старовинних цінностей, а ще тут правили священники з багатьох відомих священничих родин. Одна із найвідоміших – родина БІЛИНКЕВИЧІВ, пов’язана вузами із Блаженнішим Любомиром Гузаром, служила у Тисменичанах біля 200 років. Вісім нащадків з прізвищем Білинкевич правили в нашій церкві. Найдовше – 44 роки – правив о. Сильвестр, який похований у нашому селі. Не менш цікавою була розповідь про хати – читальні, діяльність товариств «Просвіта» і «Сокіл». Зачепила завідувачка і тему освіти, показавши старі фотографії шкіл та босоногих учнів. Вірш шкільної програми 1930-х років прозвучав у відеозаписі з уст давно покійної Румежак Євдокії. Родзинкою заходу стала сценка, де молоду збирають до шлюбу. Учасники дійства були одягнені у старовинний приблизно сторічний одяг і  весь обряд супроводжувався давніми латканками, які лунали з уст «свах». Про воєнний та післявоєнний період нашого села, про хлопців-повстанців, звучала важка розповідь, бо цей період був найтрагічнішим. Багато болю, смертей, страху, вигнання з рідних домівок, втрата роками нажитого майна, насильницькі методи запису до колгоспу, вивіз людей у невідомість… Презентація «Трагічні долі» та відеопоказ запису давньої стрілецької пісні «Чорна рілля виорана» у виконанні Буняк Марії, також покійної, показали трагізм того періоду життя. Спілкування з колегами про слова-діалекти показало, що живемо ми в одній місцевості і добре розуміємо їхнє значення. Про те, як село розвивалось, розбудовувалось, багатшало і ми мали все для щасливого і мирного життя, також звучала розповідь. І все було б у нас добре якби…не війна. Своєю збройною агресією росія розв`язала війну. Ми знову приречені на боротьбу. Відвідувачі переглянули відеопрезентацію про 11-х Героїв із Тисменичан, які віддали в цій боротьбі найцінніше – своє життя. Керівник Народного університету громад, краєзнавець Любов Соловка подякувала Галині Кушнірчук за співпрацю і подарувала бібліотеці рукопис розділу з історії села Тисменичани, який увійде до видання «Івано-Франківська об`єднана територіальна громада: віхи тисячоліть та сузір`я імен».
Наші мужні захисники виборюють свободу та незалежність на фронті. А наше завдання допомагати ЗСУ, берегти ВІРУ, ПАМ’ЯТЬ, НАШУ ІСТОРІЮ І ТРАДИЦІЇ. Це НАША ДУХОВНА ЗБРОЯ!

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top