Правовий стенд «Конвенція ООН про права дитини»

Усе в житті людини починається зі сприйняття світу очима дитини. Саме тому важливо, коли вона знає свої права з дитинства. Нині Україна проходить чергове випробування своєї незалежності, непорушності конституційних цінностей, суверенітету, територіальної цілісності та унітаризму. В контексті російсько-української війни страждає саме цвіт української нації, наша надія і наше майбутнє – наші діти. На сучасному етапі в Україні підвищилась увага з боку державних органів до соціальних проблем дитинства та захисту прав дітей як на політичному, так і законодавчому рівнях.

Традиційно у всьому світі першого червня відзначається Міжнародний день захисту дітей. Турбуючись про долю дітей усього світу у листопаді 1949 року у Парижі рішенням конгресу Міжнародної демократичної федерації жінок було засноване це міжнародне свято — День захисту дітей! 

1 червня 2024 року о 16:00 на Вічевому майдані бібліотекарі читального залу ЦБ (вул. Пилипа Орлика, 5) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради прийняли участь у відзначенні Міжнародного дня захисту дітей. Керівник молодіжного дискусійного правового клубу «Діалог» Майя Шегда в рамках засідання цього клубу підготувала правничу тему «Конвенція ООН про права дитини». 

На захід були запрошені Кучер Марія – завідувач сектору «Івано-Франківське бюро правничої допомоги» Івано-Франківського відділу надання безоплатної правничої допомоги Південно-Західного управління  та Дементьєва Анастасія – головний юрист сектору «Івано-Франківське бюро правничої допомоги»

Кваліфіковані фахівці з права підготували правовий стенд до актуальної теми, обґрунтували різні аспекти правового захисту дітей, правопорушення, надавали правову інформацію реалізації та використання прав дітей, спираючись на нормативно-правові документи та законодавчі акти. 

Усі права дитини закріплені Загальною Декларацією прав людини, що прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10.12.1948 р. У 41 статті Конвенції викладені права людини, якими володіє кожна дитина у віці до 18 років і які необхідно поважати і захищати. Кожна дитина, як і будь-яка інша людина, має рівні людські права.. В нашій країні таки права зазначені окремими статтями Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України. Закони «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім’ї» регулюють усі права дитини. 

Україна зі вступом до Ради Європи 9 листопада 1995 року, ставши повноправним її членом, підписала Конвенцію. З набранням Конвенцією чинності для України, після її ратифікації Верховною Радою 17 липня 1997 року наша держава визнала для себе обов’язковою юрисдикцію Європейського суду. Відповідно до положень Конвенції ООН про права дитини, кожна держава зобов’язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей. Права дитини невід’ємні від інших прав і гарантовані державою (ст.2. Конвенції ООН усунення дискримінації; ст. 19 Конвенції ООН захист від насильства). 

Кожна маленька особистість має знати, що вона вправі особисто звернутися до органу опіки та піклування, служби у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, інших уповноважених органів за захистом своїх прав,

На жаль, в умовах жорстокого сьогодення, під час російсько-української війни, ми зустрічаємо це свято із сумом у серці, страждають наші, українські  діти. Під час війни права дітей порушуються: право на життя, на освіту, на сімейний відпочинок, на здоров’я, на особистий розвиток, на піклування, а також право на турботу і захист», – зазначається у звіті ООН 1996 року «Вплив збройного конфлікту на дітей». 

І сьогодні – це не лише свято для самих дітей, а й нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, щоб усі діти мали гідні умови життя, освіти й відпочинку. Нехай кожна дитина зростає здоровою та  щасливою під мирним небом!  

Бібліотекар Майя Шегда презентувала гостям та пересічним громадянам міста тематичну виставку «Великі права маленької дитини».  

Відповідальна за проведення заходу бібліотекар читального залу Майя Шегда.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top