Різдвяні поетичні стусівські читання “Василь Стус: трагічний, величний і вічний”

“Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації”.
Василь Стус

8 січня 2023 року на абонементі центральної міської бібліотеки Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради відбулися різдвяні поетичні стусівські читання: “Василь Стус: трагічний, величний і вічний”.

Читання проходили в форматі вільного спілкування, де кожний з учасників заходу могли не тільки почитати свої улюблені твори  поета-шістдесятника, перекладача, публіциста, прозаїка, мислителя, літературознавця, літературного критика, а і висловити свою думку, поділитися своїми враженнями і думками, щодо постаті видатного українця, який все своє життя поклав на боротьбу за вільну Україну. 

6  січня 2023 року – Василю Семеновичу Стусу (06.01.1938–04.09.1985) виповнилося б 85 років. 

Поет рідкісного таланту, який обрав долю борця… Він прожив лише 47 років, із них 13 провів у радянських слідчих  ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах, на Колимі, на каторжній роботі в шахті…

Проте за цей невеликий життєвий період,  став легендарною особистістю, чия творчість та витримка, як ніколи актуальна сьогодні  та підтримує  в цей важкий час нові покоління українців. Фактично усе життя Стуса було боротьбою, арешти й табори забрали чи не левову частину його земного часу, проте він ніколи не зрікався своїх поглядів та ідеалів. 

Роль, яку відігравала постать Василя Стуса у розвитку української літератури ХХ століття, відновленні української державності та національної ідеї важко переоцінити.

Гранична чесність, мабуть, найхарактерніша риса Василя Стуса – поета, особистості, громадського діяча, який не лише прожив яскраве, героїчне життя, а й зумів піднести людину до рівня її долі та покликання у слові.

Звідси підвищений інтерес до його віршів – “образків доби”, в котру йому судилося жити. Рідкісна, унікальна неподільність поезії і долі. Поет залишався собі вірним до кінця!

Василь Стус навіть у найтяжчі хвилини життя твердо вірив, що повернеться до народу своїм словом, що край його почує.

І його почули… Стус залишається живим серед наших сучасників своїм безсмертним словом.

Про це говорили учасники заходу:  професорка ПНУ ім. В. Стефаника, відома письменниця Ольга Деркачова, молодий поет Богдан Гасюк, голова “Молодого Народного руху України” Святослав Макогін, вчителька, дослідниця-краєзнавчиня Ірина Садула, ВПО з Харкова – сімейна пара пані Валентина і пан Микола та інші. У кожному із їх виступів – щире захоплення постаттю цього непересічного, великого українця та заклик читати його твори. Захід закінчився бібліочаюванням, де присутні ділилися своїми враженнями та відчуттями про ці читання.

Сьогоднішні реалії вимагають від кожного українця стусівської незламності і самопожертви.

Будьмо нездоланними, як він.
Борімось жертовно, як Стус.

Відповідальна проведення заходу – Кирста О. М.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top