22 Квітня 2025
Хвилина цікавої інформації «Мудра, світла книга — то «Кобзар»
«Правда «Кобзаря», як правда святого Письма,
для людства ніколи не постаріє, не погасне»
(О. Гончар)
Є книги, над якими не владний час, бо в них живе історія народу, сила, краса його творчого генія. Такою книгою в українській літературі є «Кобзар» Т. Г. Шевченка. Ця книга належить до найдорожчих літературних скарбів, що українці передають із покоління в покоління.
До 185-річниці з дня виходу першого «Кобзаря» працівники бібліотеки-філії №6 (вул. Вовчинецька,188) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради 19.04. 2025 р. провели хвилину цікавої інформації «Мудра, світла книга — то «Кобзар». Бібліотекарка розповіла дітям цікаву історію про перший «Кобзар». Це була чи не найсвітліша, найрадісніша пора у житті 26-річного поета. Із цієї невеликої збірки й почалось його сходження до вершин письменницького Парнасу. До видання ввійшло лише вісім поетичних творів, більшість яких Т. Шевченко присвятив тим, хто його підтримував: поеми «Катерина» (В. Жуковському), «Тарасова ніч» (П. Мартосу), вірші «Іван Підкова» (В. Штернбергу), «Перебендя» (Є. Гребінці), балада «Тополя» (П. Петровській), послання «До Основ’яненка», дума «Нащо мені чорні брови…». Безпосередньо перед виходом книги, Тарас Шевченко написав вступний вірш-заспів «Думи мої, думи мої…», який і відкривав збірку. Він є епіграфом не тільки до цього видання, але й до всієї творчості Тараса Григоровича.
Дозвіл на випуск «Кобзаря» з друкарні був підписаний цензором 18 квітня 1840 р. Заборона й вилучення «Кобзаря», після арешту Шевченка в 1847 р., зробили цю книгу реліквією української літератури, раритетом ще за життя поета.
Той факт, що навіть сам Тарас Шевченко після заслання не мав свого першого «Кобзаря», підкреслює унікальність видання 1840 року, адже на сьогодні відомо лише про існування кількох його екземплярів.
І лише на початку 1860 р., у друкарні П. Куліша, незадовго до смерті Т. Г. Шевченка, вийшла нова прижиттєва збірка «Кобзаря». Нині важко сказати, скільки разів книга перевидавалася. Твори з неї перекладено понад 140 мовами світу, зокрема – японською, китайською і навіть тамільською, якутською, удмуртською, циганською. До заходу була організована виставка книг, на якій були представлені «Кобзарі» різних років видання з фонду нашої бібліотеки. Діти з задоволення знайомилися з книгами, та читали вірші великого Кобзаря. Тарас Шевченко своїм «Кобзарем» гарантував вічність українському народові, його мові, культурі.
Відповідальні працівники бібліотеки.