Марафон літературних дат в форматі “Палітри ювілейних і пам’ятних подій”

2 лютого 2017 року о 12.00 на абонементі ЦБ (вул.К.Данила,16) відбувся марафон літературних дат. Бібліотекар підкреслила, що сьогодні відзначаються 205-річниця від дня народження українського письменника-байкаря Євгена Гребінки (1812-1848) рр.  та 120-річниця від дня народження Євгена Маланюка (1897-1968) – українського письменника, поета, культуролога-енциклопедиста, літературного критика, сотника Армії УНР, лідера “Празької поетичної школи”.

У плеяді попередників Тараса Шевченка в українському письменстві своєрідне місце посідає Є.Гребінка, печально коротке навіть для минулого століття життя якого було навдивовижу наповнене різноманітною творчою активністю. Гребінка творчо переосмислив здобутки попередників у жанрі байки (Г.Сковороди, І.Крилова) й надав їм ширшого жанрового звучання, ввівши в них українські реалії та думки, що відображають світогляд українського селянина. Бібліотекар відзначила, що у байках Гребінки відбито соціальні суперечності тогочасної дійсності. Езопівською, сповненою алегорії мовою, він наважувався говорити сувору і сміливу правду. У своїх байках Євген Гребінка досяг простоти й легкості стилю, влучності характеристики персонажів, завдяки чому його твори стали явищем в українській літературі того часу. Є.Гребінка успішно виступав і як прозаїк, автор історичних повістей, нарисів та роману “Чайковський”, присвяченого подіям визвольної війни 1648-1654 рр. Найяскравішою гранню творчості Гребінки є його лірична поезія українською та російською мовами. А російський романс “Очи черние, очи страстние”- приніс Гребінці ще й світову славу. В історії української культури Гребінка залишився навічно ще й як щирий учасник у вирішенні Шевченкової долі, коли брав участь у викупленні його з кріпацтва та допоміг видати “Кобзар” 1840 р.

Бібліотекар коротко охарактеризовала і творчість Євгена Маланюка, для якого характерна історіософічність: спроба вмотивувати, пояснити логіку історичних подій, осмислення їх сенсу для України; чітка організація поетичної мови, наскрізна ідея української державності, належав до умовної “Вісниковської квадриги” – Євген Маланюк, Олег Ольжич, Олена Теліга, Леонід Мосендз, бо друкувались у часописі “Вісник”. Водночас Маланюк і ніжний лірик, тонкий метафорист, Він створив прекрасні зразки любовної лірики.

Творчість Маланюка надовго визначила ті незабутні і трагічні дні, коли він покинув Україну. Відтоді Україна для нього стала далека. З цього конфлікту між тим, якою є Україна і якою вона має бути за подумом поета, випливає і філософія поезії Євгена Маланюка і ії стиль.

Захід призначений для широкого кола користувачів бібліотеки, відповідальна бібліотекар абонементу ЦБ Лисенко Л.С.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top