Літературний екскурс “Із забуття – в безсмертя”

09 листопада 2022 року минає 150 років від дня народження Богдана Сильвестровича Лепкого – письменника, літературознавця, критика, публіциста, видавця, редактора, перекладача, художника, педагога, видатного діяча української та польської культур.

З цієї нагоди в бібліотеці-філії №13 Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради відбувся літературний екскурс “Із забуття – в безсмертя” присвячений ювілею Богдана Лепкого.

Народився Богдан Лепкий 09 листопада 1872 року на хуторі Кривенькім, що на Тернопільщині, в сім’ї священника Сильвестра Лепкого.

Основи знань юнак отримав у Бережанській гімназії, а після її закінчення вступив до Віденської Академії мистецтв на філософський факультет. Туга за батьківщиною спонукали Лепкого перейти до Львівського університету.

Найбільш активна літературна творчість поета припадає на університетські роки. Перші його поезії, які збереглися, датовані 1891 роком. Друкувалися вони переважно на сторінках львівських видань: “Зоря”, “Діло”, “Літературно-науковий вісник”. А далі настає розквіт поетового слова, з-під його пера виходять поезії та оповідання, в них автор передає свої сокровенні мрії та сподівання.

Перша поетична збірка “Стрічки” з’явилася в 1901 році, далі – 1902-го року – “Листки падуть” і “Осінь”, 1904 року – “На чужині”.

Богдан Лепкий автор 15 збірок поезій та 12 збірок оповідань. Його вірш “Журавлі” став народною піснею, (музику написав Лев Лепкий) а також гімном українського стрілецтва.
Молодого поета, прозаїка, літературознавця запрошують до Ягелонського університету у Кракові викладати українську мову та літературу. Краків став містом, з яким назавжди пов’язав свою долю поет-емігрант.

Крім поетичних збірок Богдан Лепкий написав історичну тетралогію “Мазепа”, яку планував продовжити повістями “Орлик” і “Войнаровський”
Вони залишилися у рукописному вигляді.

Як художник, Лепкий залишив автопортрети, портрети дружини, дітей, сестри А. Чайковського та інших письменників, ілюстрації до народних пісень, казок, творів Т. Г. Шевченка. За кількістю написаного в українській літературі Богдан Лепкий поступається тільки І.Франкові. Його творча спадщина – понад 80 власних книг.

На жаль, життєвий і творчий шлях Богдана Лепкого не досліджений, його літературна творчість оцінена поверхнево. Ніхто не зацікавився дружбою, творчими зв’язками, листуванням Лепкого з українськими письменниками, не досліджена й громадсько-культурна діяльність митця в Кракові.

Помер Богдан Лепкий 21 липня 1941 року на 69-у році життя у Кракові, там він і похований.

Відповідальна за захід Бабій О.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top