3 Лютого 2025
Історична довідка “Іван Пулюй – гордість і слава України”
“Долі видатних українських вчених дуже подібні між собою: їхню творчість знають на чужині, і мало, або зовсім не знають на Батьківщині. Українська земля подарувала людству дуже багато геніальних вчених і винахідників, але на жаль, дуже часто їхні ідеї чи винаходи привласнювалися іншими народами і видавалися за свої.”
Така доля чекала і Івана Павловича Пулюя, який народився 2 лютого 1845 року в селищі Гримайлові на Тернопільщині. З нагоди ювілею геніального українського вченого бібліотека-філія №13 (с. Хриплин вул. Берегова 4в) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради підготувала історичну довідку “Іван Пулюй – гордість і слава України”
З відзнакою закінчив Іван Павлович Тернопільську класичну гімназію та теологічний факультет Віденського університету. Його чекав вигідний сан священника. Цього хотіли батьки-хлібороби, які сповідували греко-католицьку віру, але син вибрав іншу життєву дорогу – поглиблено вивчає фізику та електротехніку в Страсбурзькому університеті. З відзнакою захищає дисертацію і здобуває ступінь доктора філософії цього ж університету. Обіймає керівні посади в європейських вишах.
Надзвичайні здобутки зробив І. П. Пулюй в галузі молекулярної фізики. В електротехніці вчений удосконалив технологію виготовлення розжарювальних ниток для освітлювальних ламп, першим дослідив неонове світло. Винаходами нашого геніального земляка користувалася вся Європа. Але найбільш видатною науковою спадщиною вченого-фізика є вивчення рентгенівських променів. Рентген був знайомий з Іваном Павловичем, і не залишивши нащадкам пояснення як саме він дійшов до відкриття Х-променів, ставить під сумнів справедливість твердження, що честь відкриття належить йому. Більш справедливо називати ці промені не рентгенівськими, а полюєвськими.
Але не тільки науковими дослідженнями вичерпується талант Івана Пулюя. Велична постать нашого земляка і на громадській ниві. Ще гімназистом Пулюй засновує молодіжний гурток для вивчення і популяризації української історії та літератури. У студентські роки перекладає українською мовою підручник геометрії, виступає за створення українського університету у Львові, друкує статті на захист української мови, виступає за відродження української державності. Разом з П. Кулішем, Іван Пулюй переклав Біблію українською мовою. Життя Івана Пулюя пройшло в основному за межами України. Але помислами і добрими справами він залишався серед свого народу, співпереживав за його долю, підносив його велич.
Відповідальна за захід Бабій О.