Історичний експрес “Рід благословенний Богом”

“Мудрого – не одурити,
чесного – не купити,
мужнього – не зламати”
Роман Шухевич

30.06.2022 р. в бібліотеці-філії №13 Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради відбувся захід приурочений до 115-річниці від дня народження Головнокомандувача УПА Романа Шухевича, який походить із славетного роду Шухевичів.

Великий рід Шухевичів упродовж кількох поколінь збагачував Україну священниками, науковцями, митцями та юристами. З цього роду також вийшла велика когорта політичних, культурно-громадських та військових діячів, що формували українську націю  та боролись за її державність.

Найдавніші згадки про рід сягають XVIII-XIX століть. Коріння генеалогічного дерева родини Шухевичів бере початок у селі Раківці, що на Городенківщині Івано-Франківської області. Воно починається від пароха Євстахія, син якого Йосип у 1841 році став священиком у сусідньому селі Тишківцях.  о.Йосип був здібним літератором і перекладачем. Його перу належать переклади творів Вергілія, Ернеста Шульце, Вальтера Скотта та Гомерівської “Ілліади”. Його талант високо цінував І.Франко. Сини і дочки о.Йосипа (а було їх десять) займали відповідальні місця в українському громадському житті. Найвидатнішим у цій родині був третій син Володимир, який став дослідником Гуцульщини і полишив і досі неперевершений  5-ти томний збірник “Гуцульщина”. о.Йосип був прадідом  Романа Шухевича  ( в майбутньому головного командира УПА,  генерала “Тараса Чупринки”), який народився 

30 червня 1907 року в місті Краковець, де його батько Осип-Зенон був суддею. Навчався Роман у Народній школі та  Львівській гімназії. Саме в гімназії Роман активно включився у вир національно-визвольної боротьби.

“Постать генерал-хорунжого УПА Тараса Чупринки – Романа Шухевича чи не найяскравіша й романтична, ”він був високоосвіченою особою, здобув дві вищі освіти, знав багато мов, розумівся в усіх дисциплінах військової справи”. “Він міг би стати видатним математиком або музикантом, а став великим воїном, бо нація вимагала від своїх синів жертовного сповнення свого обов’язку – захисту її життя і свободи…”.

Шухевич справді був тим українським Генієм, що народжуються раз у століття.”
Минуло вже 72 роки від дня героїчної загибелі Романа Шухевича. Та його кров і кров інших героїв пролилася не марно.Вона живила, живить і буде живити національну свідомість теперішніх і  наступних поколінь.

Відповідальна за захід Бабій О.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top