“На хвилях часу співає Барнича душа”

Ярослав Барнич народився 30 вересня 1896 року в селі Балинці Снятинського району Івано-Франківської області. Здобув європейську освіту, чудово грав та писав музику, викладав музику в жіночій Учительській семінарії «Рідної школи» у Самборі, організував філіал Музичного інституту ім. М. Лисенка, диригував хором «Самбірського Бояна». У роки німецької окупації (1941-1944) Я. Барнич обіймав посаду диригента Львівської опери.

06.10.2021 р. у бібліотеці-філії №2 (вул. Карпатська, 14) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради відбулася музична вітальня «На хвилях часу співає Барнича душа» (До 125-ти річчя від дня народження Ярослава Барнича)».

Але відомий він насамперед як автор славетної «Гуцулки Ксені». За найпоширенішою версією її появи, викладаючи у Самборі, Ярослав Барнич закохався у Ксенію Клиновську, на 19 років молодшу за нього. Це почуття і спричинило появу пісні-танго на честь Ксенії. Окрилена Ксеня поділилася новиною зі своїми подругами й проспівала їм пісню. Дівчата підхопили спів, виконували танго на перервах, автор же стояв збоку, курив і задоволено усміхався… У 1938 році Я. Барнич написав за мотивами пісні оперету «Гуцулка Ксеня». Так Я. Барнич став основоположником модерної української оперети.

У 1944 році Я. Барнич емігрував до Німеччини, а в 1949 р. − до США, де жив і працював у Філадельфії. Найбільш помітною подією в його діяльності у США стала підготовка хору до виступу на відкритті пам’ятника Т. Шевченку у Вінніпезі 8 липня 1961 р. Виступ 300 співаків і 80-х музикантів із симфонічного оркестру настільки вражаючим, що міська управа присудила Я. Барничеві звання Почесного Громадянина Міста.

23 квітня 1966 р. українська діаспора США вручила професорові почесну “Золоту батуту” – одну з найвагоміших нагород в українській діаспорі.

1 червня 1967 р. у Клівленді (Огайо, США) відійшов у засвіти 70-річний ЯРОСЛАВ БАРНИЧ, композитор, скрипаль, автор пісні-танго «Гуцулка Ксеня».

Відповідальна за проведення: Бігун Х. Р.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top