«Covid -19: правові норми та правила існування в нових реаліях»

Останнім часом увага світу прикута до розповсюдження захворювання, яке викликано коронавірусом Covid–19 і вперше зафіксовано в китайському місті Ухань. Завдяки рішенню ВООЗ зараження коронавірусом визнано пандемією, тобто несе загрозу та є суспільно небезпечним, тому не таким дискусійним і проблематичним буде доведення наявності одного з елементів ст. 15 Конвенції: Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. В той же час оцінка адекватності заходів та достатності законодавства є гострим та дискусійним питанням.

22 лютого 2021 року о 14:00 в читальному залі ЦБ (вул. П. Орлика, 5) Департаменту культури  Івано-Франківської міської ради в рамках клубу «Діалог» була презентована онлайн друкована продукція  правовий бюлетень «Covid -19: правові норми та правила існування в нових реаліях».

Пандемія Covid -19 вплинула на всі сфери  життя, в тому числі на законодавчу базу, вноситься  безліч коректив у нормативно-правову базу, зокрема це стосується гарантованих державою громадянам основоположних прав і свобод людини. 

Бібліотекар читального залу, керівник правового клубу «Діалог» Майя Шегда розробила правовий бюлетень «Covid -19: правові норми та правила існування в нових реаліях». Карантин обмежив нас у пересуванні, але не скасував наше право на отримання правових консультацій. Бюлетень містить правові норми та правила існування в соціумі за нових реалій Covid -19.   Пандемія COVID-19 та карантин відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» на усій території України від 12.03.2020 внесли законодавчі та соціальні корективи в усі сфери життя. Змінилася правова нормативна база в практично усіх  сферах: освіти, культури, охорони здоров’я, інформаційного забезпечення,  соціального страхування та оплати праці, транспортних перевезень та пересування осіб… Були внесені зміни до Податкового кодексу України, фінансового і правового кодексів України тощо. Нагальність прийняття нормативного акту не може бути визнано виправданням неякісності, тому на даний час законотворці на рівні з медиками, відповідно до зміни ситуації, повинні цілодобово працювати відразу у всіх напрямках.

Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання поширення коронавірусної кризи передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність.

Не зважаючи на певні прогалини в законодавстві, кожен повинен дбати про своє здоров’я, не наражати на небезпеку оточуючих, бо право одного закінчується там, де починається право іншого, так право на вільне пересування закінчується там, де починається право іншого на безпечне середовище.

Будьте свідомі, бо ні одне судове рішення навіть те, яке встановить порушення прав людини, не поверне ні здоров’я, ні життя…

Бюлетень розрахований, насамперед, для членів та учасників засідання, користувачів бібліотеки, студентів, викладачів, працівників бібліотеки.

При підготовці бюлетеня використано інформацію з довідково- бібліографічного апарату читального залу та нормативно-правові акти, які були прийняті під час карантину і розміщені на офіційних сайтах Міністерства юстиції України:

  1. Постанова КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22 липня 2020 р. № 641;
    2. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III;
    3. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950;
    4. Рішення ЄСПЛ у справі Голдер проти Сполученого Королівства від 21.02.1975 
    5. Рішення Конституційного суду України від 28.08.2020 № 10-р/2020;
    Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII.
  2. Загальна декларація прав людини від 10 грудня 1948 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015 (дата звернення 20.05.2020). 
  3. Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод від 3 вересня 1953 року. URL: https://www.echr.coe.int/ Documents/Convention_UKR.pdf
  4. Ільяшов Б. Дистаційна робота не впливає на оплату праці / Б. Ільяшов // Урядовий кур’єр. – 2020. – 24 квітн. (№78). – С. 6.
  5. Закон України про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної  хвороби (COVID-19) // Урядовий кур’єр. – 2020. – 2 черв. (103). – С.9.
  6. Коваль Л. Країна повернеться до адаптивного карантину / Л. Коваль // Урядовий кур’єр. – 2021. – 4 лют. (23). – С.2.
  7. Крамар О. Локдаун безвідповідальності / О. Крамар // Український тиждень. – 2021. -№1-3. – С. 8-10. Та ін.

Відповідальна за захід бібліотекар читального залу Майя Шегда.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top